Previous |  Up |  Next

Article

Summary:
V tomto článku podrobně rozeberu, co se odehraje v počítači mezi zmáčknutím písmene ř na klávesnici a vytištěním písmene ř na papíře. Ono písmeno je v jednotlivých fázích zpracování interpretováno jako číselný kód. Ukážeme, že se zdaleka nemusí jednat o kód jediný. V průběhu zpracování může písmeno ř (a ostatní písmena a znaky, které používáme) absolvovat až sedm různých kódování, přičemž v každém z nich může (ale nemusí) být naše písmeno reprezentováno jiným kódem. Článek by měl dokumentovat velkou flexibilitu přístupu k různým kódováním při zpracování dokumentu TeXem. Uvidíme, že možností je mnoho a těžko bychom hledali u jiného softwaru obdobu.
References:
[WWW] Stránka o kódování češtiny. http://www.cuni.cz/cestina
[FTP] Tabulky jedenácti kódování používaných v češtině. ftp://math.feld.cvut.cz/pub/tkadlec/text/codestab.ps. Dostupné též ze stránky: http://math.feld.cvut.cz/tkadlec/others.htm
[RB] Inc., Adobe: PostScript Language Reference Manual. Addison-Wesley, Reading, MA, USA, second edition, 1990.
[DVIPS] Rokicki, Tom: dvips – dvi to PostScript. Manuál k programu dvips ve fromátu *.tex přiložen v distribuci programu.
[EC] Zamazal, Milan: emacs-czech. Balík pro počeštění Emacsu emacs-czech, http://www.fi.muni.cz/~pdm/emacs-czech.html
[ENCTEX] Olšák, Petr: encTeX – změny konverzních tabulek TeXu. Balík encTEX rozšiřující standardní TEX o možnost manipulace s xord/xchr vektory. ftp://math.feld.cvut.cz/pub/olsak/enctex/. Petr Olšák: EncTEX — změny konverzních tabulek TEXu. Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TEXu, 3 (7), 109–118 (1997).
[TBN] Olšák, Petr: TeXbook naruby. Vyjde v nakladatelství Konvoj. V elektronické podobě plný text k dispozici na http://math.feld.cvut.cz/olsak/tbn/
[TST] Olšák, Petr: Typografický systém TeX. CSTUG 1995.
Partner of
EuDML logo