Previous |  Up |  Next

Article

Title: Sudoku s vepsanými kandži: integrace čínských glyfů s grafikou na úrovni METAPOSTu (Czech)
Title: Kanji-Sudokus: Integrating Chinese and Graphics (English)
Author: Roegel, Denis
Author: Stříž, Pavel
Language: Czech
Journal: Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu
ISSN: 1211-6661 (print)
ISSN: 1213-8185 (online)
Volume: 20
Issue: 3
Year: 2010
Pages: 220-226
Summary lang: Czech
.
Category: informatics
.
Summary: Článek představuje metodu, jak lze technicky za pomoci METAPOSTu vykreslit sudoku s čínskými glyfy (kandži). Makra nejsou rozsáhlá a jsou v úplné podobě součástí tohoto článku. Na vykreslení sudoku jen s arabskými číslicemi můžete použít balíček sudoku; na generování, vykreslení a řešení sudoku nahlédněte, prosím, na balíček sudokubundle. Oba balíčky jsou dostupné z ctan.org. Sudoku, česky též magický čtverec, je logická hra, kterou vymyslel Howard Garns v roce 1979. Své obliby se dočkala především v Japonsku, ale prakticky se hraje po celém světě. Cílem hry je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. K dříve vyplněným číslům je potřeba dopsat další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Pořadí čísel není důležité. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řádku nebo ve vnitřních malých čtvercích o devíti polích. Kdo by si to rád zkusil, nechť navštíví např. http://profuvsvet.ic.cz/data/sudoku.html nebo http://sudokuonline.cz/. Přehledně o typech sudoku, jejich algoritmech a matematickém pozadí, viz např. Wikipedie [1]. Za zajímavost stojí, že první mistrovství světa v sudoku v roce 2006 vyhrála Češka Jana Tylová z Ústí nad Labem. Turnaj v sudoku můžete absolvovat např. na mezinárodním festivalu Czech Open. Ustavující Guinnessův rekord drží z 23. února 2008 Pavel Jaselský z Vojtovce na Slovensku. (Czech)
Summary: The article illustrates the integration of Chinese and METAPOST on a small example. The author draws a Sudoku grid, not with Hindu-Arabic numerals, but with Chinese numerals. This article demonstrates how straightforward the integration of Chinese and METAPOST has become. The source codes are included as small parts in the article commented in detail. You may find the original English version of the article in TUGboat, see http://tug.org/TUGboat/Articles/tb29-2/tb92roegel.pdf. (English)
Keyword: METAPOST
Keyword: hra sudoku
Keyword: balíček CJK
Keyword: balíšek latexmp
Keyword: kódování UTF-8
Keyword: čínština
Keyword: čínské glyfy
Keyword: kandži
Keyword: METAPOST
Keyword: the game of sudoku
Keyword: CJK package
Keyword: latexmp package
Keyword: UTF-8
Keyword: Chinese glyphs
Keyword: kanji
DOI: 10.5300/2010-3/220
.
Date available: 2022-04-13T11:18:33Z
Last updated: 2023-08-10
Stable URL: http://hdl.handle.net/10338.dmlcz/150125
.
Reference: [1] : Typy sudoku, o algoritmech a matematickém pozadí.Wikipedia, the free encyclopedia. [Wikipedie, otevřená encyklopedie.] [online cit. 15. 1. 2010] Typy sudoku, o algoritmech a matematickém pozadí. Dostupné z webových stránek na URL: V angličtině: http://en.wikipedia.org/wiki/Sudoku. V angličtině: http://en.wikipedia.org/wiki/Algorithmics_of_sudoku. V angličtině: http://en.wikipedia.org/wiki/Mathematics_of_Sudoku. V češtině: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sudoku
.

Files

Files Size Format View
ZpravodajCSTUG_020-2010-3_9.pdf 1.668Mb application/pdf View/Open
Back to standard record
Partner of
EuDML logo